Model Number : EEE-FTV151XAP
Certification : Original
Place of Origin : Original
MOQ : 1000pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100000pcs
Delivery Time : 2-3days
Packaging Details : 900/Reel
Description : CAP ALUM 150UF 35V 20% SMD
Series : FT
Working Temperature : -55°C ~ 105°C
Ripple Current : 600mA
Size : 0.248" Diameter(6.30mm)
Package : Reel
Endurance : 105°C , 2000 Hours
CAP ALUM 150UF 35V 20% SMD Aluminum Electrolytic Capacitor EEE-FTV151XAP
Description:
EEE-FTV151XAP is CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD, it 's category temperature range is –55 ℃ to +105 ℃ and its rated voltage range is 6.3 V.DC to 50 V.DC. About its endurance, after applying rated working voltage for 2000 hours at +105 ℃ ± 2 ℃ and then being stabilized at +20 ℃, capacitors shall meet the following limits(Suffix “G” in 6.3 V.DC : 3000 hours, 10 V.DC to 50 V.DC : 5000 hours). It's shelf life, after storage for 1000 hours at +105 ℃ ± 2 ℃ with no voltage applied and then being stabilized at +20 ℃, capacitors shall meet the limits specified in endurance(With voltage treatment).
| Categories | Capacitors |
|---|---|
| Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Series | FT |
| Manufacturer Part Number | EEE-FTV151XAP |
| Description | CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Detailed Description | 150µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
| Standard Package | 900 |
FAQ:
Q: IS PRODUCT PICTURES AND LABELS AVAILABLE?
A: We will do our utmost to offer after the buyer places an order.
Q: WHAT IS YOUR PACKING?
A: Generally, we pack our goods in neutral boxes and brown cartons.
Q: WHAT IS YOUR MOQ?
A: We provide the buyer with small MOQ for each item, it depends on specific order.
Q: DO YOU TEST ALL YOUR GOODS BEFORE DELIVERY?
A: Our products are all original.
For product datasheet, please contact us directly.
150UF CAP Aluminum Polymer Capacitor , EEE FTV151XAP Smd Electrolytic Capacitor Images |